جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۸

خبرهای متنی

ایران
همایش ملی جنگلهای زاگرس | چاپ |
گزارش - گزارش
دوشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۶

همایش ملی جنگل های زاگرس مرکزی، قابلیتها و تنگناها روز چهارشنبه دوم آذرماه در دانشگاه لرستان و با حضور جمعی از محققان و کارشناسان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست برگزار شد.

دبیر اجرایی همایش «جنگل های زاگرس مرکزی؛ قابلیت ها و تنگناها» در سخنانی اظهار داشت: این همایش ملی در هفت محور اصلی و سه محور جانبی برگزار شد که با استقبال خوب صاحب نظران و همچنین دانشجویان مواجه بود.
«سمیه روشنی» با بیان این مطلب که این همایش برای نخستین بار در مرکز لرستان برگزار می شود، گفت: در این همایش ملی مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان مراتع، جنگلها و آبخیزداری کشور و همچنین عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور حضور پیدا کردند.
دبیر اجرایی همایش «جنگل های زاگرس مرکزی؛ قابلیت ها و تنگناها» با اشاره به اینکه این همایش به همت کانون دانشجویی همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، افزود: نهادهایی همچون استانداری لرستان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، اداره کل محیط زیست لرستان، سازمان آموزش و پرورش استان،لابراتوار داروسازی خرمان، اداره کل مدیریت بحران استان، مرکز تحقیقات کشاورزی استان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد و پروژه حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی در برگزاری این همایش مشارکت داشته اند.
رامین جانی پور رئیس این همایش نیز با شاره به اهداف این همایش در سخنانی اظهار داشت: معرفی و شناخت دخایر ژنتیکی در جنگل های زاگرس مرکزی، بررسی فرصتها و تهدیدات در جنگل های زاگرس مرکزی و ارائه راه حل های کاربردی و تخصصی در راستای جلوگیری از آسیبهای وارده بر پیکره منطقه رویشی زاگرس مرکزی از جمله این اهداف است.
وی در ادامه افزود: به روز رسانی بانک اطلاعاتی علمی زاگرس مرکزی با معرفی دستاوردهای جدید پژوهشی و ایجاد منبع و مرجع قابل دسترس پژوهشگران و برنامه ریزان، فراهم آوردن فضای مناسب برای هم اندیشی اساتید و پژوهشگران و برنامه ریزان و سیاست گذاران منطقه ای و ملی از دیگر اهداف این همایش ملی است.
رئیس همایش ملی جنگلهای زاگرس مرکزی، قابلیتها و تنگناها همچنین به محورهای اصلی این همایش اشاره کرد و بیان داشت: ذخایر ژنتیکی جنگلهای زاگرس مرکزی، علل و عوامل تخریب جنگل های زاگرس مرکزی و روش‌ها و رویکردهای نوین مدیریت پایدار جنگل های زاگرس مرکزی از جمله محورهای ارسال مقالات بوده است.
در کنار این همایش سه کارگاه آموزشی نیز برای علاقه مندان به موضوع جنگلهای زاگرس توسط استادان این حوزه برگزار شد.

این همایش با استقبال محققان حوزه منابع طبیعی همراه شد که در همین راستا 500 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که 144 مقاله در قالب پوستر و 25 مقاله به صورت سخنرانی در طی یک روز ارائه شد.
بنابراین گزارش در این همایش «محمد حسین بازگیر»، مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان لرستان به ایراد سخنرانی پرداخت.
محمد حسین بازگیر با بیان این مطلب که لرستان 25 درصد از تنوع زیستی کشور را در خود جای داده است، اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل در این استان وجود دارد که می توان به گونه های شاخصی همچون بلوط، بنه و بادام اشاره کرد.

وی با بیان اینکه لرستان با وجود دارا بودن تنها 1.7 درصد خاک کشور بیش از 12.5 درصد آب کشور را در خود جای داده است، بیان داشت: در حال حاضر بیش از دو هزار و 400 کیلومتر رودخانه در این استان در جریان است.
بازگیر با اشاره به زندگی 42 گونه پستاندار در استان لرستان که معادل 20 درصد پستانداران ایران است، افزود: همچنین در حال حاضر 210 پرنده که 40 درصد پرندگان کشور محسوب می شود در لرستان زندگی می کنند.
وی با بیان اینکه پنج گونه دو زیست که از جمله نادرترین گونه ها محسوب می شوند در لرستان وجود دارد، افزود: دو گونه سمندر لرستانی و وزغ لرستان از گونه های خاص و اندمیک لرستان محسوب می شوند.
بازگیر همچنین از حیات 50 گونه ماهی در استان خبر داد و بیان داشت: در مجموع لرستان یکی از غنی ترین اکوسیستم های دارای تنوع زیستی در کشور است.
وی به وجود یک هزار و 700 گونه گیاهی در استان اشاره کرد و گفت: از این تعداد 110 گونه اندمیک و خاص لرستان است که در هیچ جای دنیا وجود ندارند.
مدیرکل محیط زیست استان لرستان همچنین از وجود 200 گونه گیاهی و 150 گونه درخت و درختچه ای در این استان خبر داد و یادآور شد: همه این گونه ها تنها بخشی از داشته های استان لرستان است که نیاز به حمایت جدی دارند.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان اصلی ترین علت تخریب جنگلهای لرستان را عدم مدیریت همه جانبه در حفاظت از جنگلها دانست و افزود: حفاظت از عرصه های جنگلی کاری مقدس است که همه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.
بازگیر با اشاره به این موضوع که که حفاظت از عرصه های جنگلی نگاه همه جانبه را می طلبد،گفت: امروز جنگل ها علاوه بر خشکسالی و بلایای طبیعی، با مشکلات مختلفی چون چرای بی رویه دام، عدم تعادل دام و مرتع، استفاده بیش از ظرفیت از این اکوسیستم و انجام پروژه های مختلف عمرانی بدون توجه به الزامات زیست محیطی مواجه است.
وی با تاکید بر اینکه ما به تکامل تنوع زیستی به همراه جنگل باور داریم، تصریح کرد: ما باید به این موضوع باور داشته باشیم که اگر جنگل از بین برود این غنای طبیعی و تنوع زیستی هم از میان می رود.
بازگیر همچنین در پایان سخنان خود از برگزار کنندگان همایش ملی جنگلهای زاگرس مرکزی، قابلیتها و تنگناها تقدیر کرد و یادآور شد: ما برگزاری همایش و هر گونه فعالیت علمی، پژوهشی و فرهنگسازی را در عرصه محیط زیست غنیمت می دانیم.

سپس «فریبرز غیبی» مدیرکل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ه ایراد سخن پرداختند

«فریبرز غیبی» با بیان این جمله که ما امروز با مرگ اکوسیستم جنگلی روبه رو هستیم اظهار داشت: وضعیت جنگل های کشور بد است و همه آنها در معرض خشک شدن قرار دارند.
وی با بیان اینکه 300 هزار هکتار از منابع غرب کشور در حال خشک شدن هستند افزود: منابع جنگلی استانهای غربی از جمله لرستان، ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، بادامزارهای بوشهر و... در اثر تغییرات اقلیمی و خشکسالی در حال خشک شدن و از بین رفتن است.
ایران از لحاظ پوشش گیاهی در رتبه 45 جهان است
وی در ادامه با بیان این موضوع که مساحت کل جنگل های جهان چهار میلیارد هکتار است، گفت: سرانه جنگل در ایران با وجود 14.3 میلیون هکتار جنگل، برابر با 0.17 است و این در حالی است که سرانه جنگل در جهان 0.62 است.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ایران 45 امین کشور جهان به لحاظ پوشش جنگل ها به شمار می آید افزود: در حال حاضر 86 میلیون واحد دامی در کشور وجود دارد و این در حالی است که تنها وجود 47 میلیون واحد دامی مجاز است و این موضوع باعث شده که میزان دام 2.2 برابر ظرفیت مراتع کشور باشد.
غیبی همچنین به وضعیت سرانه مرتع در جهان و ایران اشاره کرد و گفت: در حالیکه سرانه مرتع در جهان 0.82 است این سرانه در کشورمان بیش از 1.32است.
با مرگ اکوسیستم جنگلی روبه رو شده ایم
مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به میزان بارندگیها در کشور گفت: سالانه 400 میلیارد مترمکعب بارندگی در کشور داریم که از این میزان 25 میلیارد مترمکعب از طریق روان آب یا تبخیر از دست می رود.
وی با بیان اینکه مدیریت غلط بر منابع طبیعی باعث شده است که امروز شاهد از بین رفتن منابع طبیعی باشیم اظهار داشت: امروز ما تنها با مرگ بلوط مواجه نیستیم بلکه با مرگ اکوسیستم جنگلی روبه رو شده ایم و این وضعیت نقاط دیگر راهم دربر خواهد گرفت و این در حالی است که در حال حاضر تمام جنگلهای ایران در ایلام و به طور گسترده تر درغرب کشور در حال خشکیدن هستند.
دمای زاگرس افزایش یافته است
غیبی با اشاره به طرح های در دست اجرا در خصوص حفاظت از جنگلها در سراسر کشور اظهار داشت: سالانه 20 میلیارد تومان اعتبار در قالب طرح حفاظت از بلوط به استانهای دارای این گونه گیاهی تخصیص یافته است.
مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان مراتع، جنگلها و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه 0.7 درجه دمای استانهای منطقه زاگرس افزایش یافته است، افزود: همچنین میزان بارندگی ها در این منطقه کاهش یافته و همه این عوامل موجب شده است که ما شاهد خشک شدن جنگل ها در منطقه زاگرس باشیم.
وی در ادامه یادآور شد: 12عامل از جمله بهره برداری بی رویه، حضور چند برابری ظرفیت دام ها در مراتع، کاهش بارندگی و خشکسالی بستری را ایجاد کرده اند که درختان و جنگل های ما خشکیده شوند.
سوسک چوب خوار بلای جان جنگلهای زاگرس
وی با اشاره به اینکه حضور ریزگردهای عربی باعث ضعیف شدن گیاهان شده و روند فتوسنتز آنها را مختل کرده است اظهار داشت: سوسک چوب خوار روند خشک شدن جنگل ها را سرعت داده است.
مدیر کل دفتر امور منابع جنگلی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور استفاده از سامانه های آبگیر و کمک به ذخیره نزولات جوی در پای درختان را از جمله راهکارهایی که می توان برای جلوگیری از خشک شدن درختان از آن استفاده کرد دانست و ادامه داد: عملیات اصلاح و پرورش گیاهان و درختان را شروع کرده ایم و همچنین طرح هایی هم در خصوص مبارزه با آفات در حال انجام است.

هر دو هکتار گیاه دارویی می تواند برای یک نفر شغل ایجاد کند
وی در خاتمه صحبتهایش به مسئله بیکاری فارغ التحصیلان منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: عدد فارغ التحصیلان رشته منابع طبیعی هر سال اضافه می شود که برای اشتغال زایی برای این تعداد مصوب شده است که تا پایان برنامه پنجم توسعه تمام فعالیت های مربوط به محیط طبیعی به بخش خصوصی و فارغ التحصیلان منابع طبیعی داده شود.
غیبی با بیان این مطلب که هر دو هکتار گیاه دارویی می تواند برای یک نفر شغل ایجاد کند، گفت: از هشت هزار گونه گیاهی موجود در کشور 2 هزار گونه گیاه دارویی است و این در حالیست که سرانه مصرف داروهای گیاهی در کشور 25 گرم است.

در ادامه «محمد درویش» عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع در همایش ملی جنگل های زاگرس مرکزی

«محمد درویش» در این همایش در جمع محققان و کارشناسان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست در سخنانی اظهار داشت: در حال حاضر 12 درصد از 10 هزار گونه پرنده، 23 درصد از 4 هزار و 776 پستاندار و 46 درصد از کل گونه‌هاي آبزي شناخته شده جهان يا از بين رفتند يا در معرض نيستي کامل قرار گرفتند.

30 درصد از رويشگاههاي زاگرس از بين رفته است

وي با بيان اين مطلب كه اگر بحران اين نيست پس بحران چه مي‌تواند باشد، افزود: در حال حاضر حدود 30 درصد از وسعت رویشگاه های زاگرس در كشور از بین رفته و بیشترین خطر مربوط به مناطق زاگرس در فارس است.
درويش در ادامه استفاده بی رویه دام ها از عرصه های جنگلی را یكی از دلایل اصلی نابودی رویشگاه های زاگرس برشمارد و گفت: برای رفع این مشكل باید میزان وابستگی خانوارهای روستایی و عشایری به حوزه های جنگلی را كاهش داده و شیوه های جدید و مدرن را برای امرار معاش و تامین نیازهای مصرفی مردم به كار گرفت.
وی با بیان اینكه شیوه های كاری كشاورزی نیز باید به سمت كشاورزی بی خاك ورزی هدایت شود، گفت: كاهش میزان استفاده از كودشیمیایی نیز می تواند مانع از نابودی رویشگاههای طبیعی و زیست محیطی شود.

سنجاب ها كوچ خواهند كرد
درویش در ادامه افزود: با توجه به آمار ارائه شده از سوی اداره کل منابع طبیعی چهار محال و بختیاری سالانه هزار هکتار از جنگل های این استان تبدیل به ذغال می شوند که در بقیه استانهای دیگر نیز روند به همین گونه است به طوریکه جنگلها در این زمینه به شدت آسیب می بینند.
وی همچنین به عدم تعادل دام و مرتع در جنگلهای زاگرسی اشاره کرد و بیان داشت: حضور دام سبب شده که سنجاب ها از جنگلها کوچ کنند و این در حالیست که سنجاب ها یکی از مهم ترین عوامل زادآوری طبیعی زاگرس هستند.
این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور همچنین به اثرات تخریب جنگلها بر روی تنوع جانوری زاگرس اشاره کرد و بیان داشت: در حقیقت یکی از کارگردهای غیرقابل تبادل زاگرس آشیان سازی برای تنوع زیستی جانوری است.

آمار دقیقی از تخریب رویشگاههای لرستان نداريم
درویش با اشاره به اینكه آمار دقیقی از تخریب رویشگاههای استان لرستان نداریم، گفت: در حال حاضر حدود 75 درصد رویشگاههای استان ایلام از بین رفته و بیشترین میزان تخریب را دارد.
وی با اشاره به اینكه مساحت زاگرس مركزی شش میلیون هكتار است، گفت: متاسفانه 98 هزار هكتار از اراضی منابع طبیعی زاگرس مركزی به كشاورزی تبدیل شده كه باید در راستای احیای آن اقدامات جدی صورت گیرد.
عضو هیات علمی تحقیقات جنگل ها و مراتع در ادامه یكی از كاركردهای غیرقابل قبول در زاگرس را آشیان سازی برای تنوع زیستی عنوان كرد و گفت: در صورتی كه رویشگاهها تخریب شود مامنی برای جانوران وجود ندارد چرا كه 60 درصد گونه های جانوری در زاگرس زیست می كنند.

روزانه سه حادثه آتش سوزی در جنگل های زاگرس رخ مي دهد
درویش با اشاره به اهميت حفظ گونه هايي همچون بلوط، بنه و بادام اضافه كرد: سال گذشته 35 هزار هكتار از جنگل های زاگرس به دلیل وقوع آتش سوزی از بین رفته و براساس آمارها دراین مدت یك هزار حادثه آتش سوزی در این مناطق روی داده است.
وی با اشاره به اینكه به طور میانگین روزانه سه حادثه آتش سوزی در جنگل های زاگرس رخ داده، افزود: باید یگان هوایی مختص اطفای حریق در جنگل های كشور تجهیز شوند و با توجه به اینكه هر درخت بلوط 50 ساله تا 200 هزار دلار ارزش دارد، باید در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.
عضو هیات علمی تحقیقات جنگل ها و مراتع با بیان اینكه مواهب طبیعی كشور ارزش گذاری نشده است، گفت: مواهب طبیعی ما سالانه چهار تریلیون دلار برای كشور سودآوری دارند.
وي در ادامه با بيان اين مطلب كه اگر ما محيط زيست را از دست بدهيم روح و انگيزه زندگي کردن از بين رفته و راندمان کاري به شدت پايين مي‌آيد، گفت: زندگي كردن در سرزميني که پرنده‌اي در آن به پرواز در نمي آيد و تالابي در آن نمي‌جوشد و آبشاري از آن روان نمي‌شود اصولا چه لطفي دارد؟ !

دليل قطع يك هزار درخت بلوط در سد کارون 4 چيست؟
اين كارشناس محيط زيست با اشاره به اهميت حفاظت از محيط زيست در ادامه افزود: بيو دموکراسي و زيست سالاري همان چيزي است كه در سالهاي اخير وارد زبان ما شده و دارد همين نکته را متذکر مي شود که ارزش و اهميت تمامي اشجار و جلوه‌هاي حيات مورد حمايت قرار گرفته و بر همين اساس حفاظت از ذخاير و اندوخته طبيعي بايد در اولويت نخست طرحهاي توسعه قرار بگيرد.
وي در ادامه با اشاره به دليل قطع يك هزار درخت بلوط بالاي 50 سال در منطقه سد کارون چهار تصريح كرد: وجود چنين عرصه اي بستري منحصر به فرد براي پژوهش و واکاويي به شمار مي آيند.
اين فعال محيط زيست با بيان اين مطلب كه گونه‌هاي گياهي که اندميک ايران هستند فراموش و جاي خود را به گونه‌هاي وارداتي داده اند، گفت: در کمتر کشوري اين گونه تاراجي در چنين سکوتي رخ مي دهد و اين مهم بخاطر اين است که دغدغه محيط زيست براي ما دغدغه جدي‌اي نبوده است.
وي با تاکيد بر اينکه مشکل ما اين است که نتوانسته‌ايم باورهاي علمي خود را به زباني قابل فهم برا ي مردم انتقال دهيم، تصريح کرد: اتفاقي که در جاي جاي صحنه مديريت ما در حوزه منابع طبيعي و محيط زيست رخ مي دهد مانند سنگ فرش کردن معابرعمومي با استفاده از بقاياي تخت جمشيد است.

 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

حقوق این وبگاه محفوظ  است و استفاده از نوشته های آن با نگاشتن نام این وبگاه منعی ندارد