دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۶

خبرهای متنی

ایران

عکسهای خبری

Developed by JoomVision.com

سوسن های چلچراغ در تیلا کنار عباس آباد

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

پرندگان مهاجر در تالاب گمیشان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

آخرین بازمانده درنا در ایران

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

رودخانه ایی به شفافیت کریستال

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

عکس های دیدنی از قوهای فریدونکنار

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

سوسک طلائی

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

درخت رنگین کمان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کهنسال ترین گیاهان زمین

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کشنده ترین مار جهان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین
تولید کاغذ سنگی راهی برای نجات درختان | چاپ |
جهانی - کارخانه ها
شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۷

متأسفانه منابع تولید کاغذ که همان جنگل‌ها هستند بسیار محدودند و نیاز انسان نیز بی‌انتها. به همین دلیل، از یک‌سو به دلیل محدود بودن سطح جنگل‌های دنیا و تخریب شدید آن و از سوی دیگر، به دلیل افزایش روزافزون مصرف کاغذ و محصولات کاغذی همگام با ازدیاد جمعیت و پیشرفت فناوری، بررسی و به‌کارگیری اعداد و ارقام تولید کاغذ و مصرف سرانه در کشورهای مختلف این واقعیت بیشتر به نظر می‌آید که برای تولید کاغذ، باید به‌طورجدی به فکر ابداع روش‌های دیگر بود.

 

کاغذ سنگی

 

شاید بتوان گفت کاغذ مهم‌ترین ماده اولیه برای تولید محصولات چاپ و نشر است و مصرف آن در کشور ما هم کم نیست. درزمینه‌ی تولید این ماده کارخانه‌های اندکی مشغول کار هستند که درصد کمی از نیازهای داخلی را تأمین می‌کنند و مابقی از سایر کشورها وارد می‌شود. یکی از دلایل تولید نشدن کاغذ در ایران شرایط آب و هوایی و نبود منابع جنگلی غنی است، چون عمده‌ترین ماده تشکیل‌دهنده کاغذ الیافی است که از چوب درختان به دست می‌آید. کمبود ماده اولیه لینگوسلولزی در صنایع کاغذسازی، سبب توسعه روزافزون صنایع کاغذ در جهت افزایش درصد مصرف مواد معدنی در کاغذ همراه است. با توجه به مسائلی ازجمله هزینه تولید، حجم و بار آلودگی پساب، افزایش سرعت تولید ماشین کاغذ، همچنین لزوم تولید کاغذ با شکل‌پذیری و کیفیت مناسب، لازم است اثرات متفاوت پرکننده‌های معدنی (کربنات کلسیم) در کاغذ بسته به کاربردهای مختلف موردبررسی قرار گیرد. هدف اصلی استفاده از مواد معدنی بهبود ویژگی‌های نوری، چاپ‌پذیری کاغذ، هزینه پایین تولید، حجم و بار آلودگی پساب، افزایش سرعت تولید ماشین‌آلات کاغذ هست انواع مواد معدنی مورد مصرف بسته به ویژگی‌های ذاتی اثرات متفاوتی در ویژگی‌های کاغذ دارند ازجمله مواد معدنی که موردتوجه صنایع کاغذسازی است شامل کربنات کلسیم رسوبی، کربنات کلسیم آسیاب شده و کائولین هست.
تولید کاغذ از کربنات کلسیم یکی از روش‌های نوین در صنعت کاغذسازی محسوب می‌شود که این فنّاوری از کشور کانادا وارد سایر کشورها ازجمله ژاپن، تایوان شده است.

برای ساخت ۱۰٫۰۰۰ تن کاغذ سلولزی،‌ حدود ۶۵ میلیون دلار ارز، ۳٫۵۰۰ کیلووات برق و یک رودخانه آب لازم است و مهم‌تر از همه برای تولید کاغذ باید جنگل‌ها را تخریب کرد که برای طبیعت بسیار زیان‌بار است مشکل بعدی موادی است که برای تهیه کاغذ سلولز به خمیر اضافه می‌شود که بسیاری از آن‌ها سمی است. پسماند این مواد به آب‌های زیرزمینی واردشده و مورداستفاده قرار می‌گیرند و سلامت بشر را به خطر می‌اندازند.

مواد تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی

حدود ۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم است و ۱۵ درصد مابقی مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ از مواد پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلنی است. برای اتصال کربنات کلسیم و مواد رزینی که همان پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن است از موادی به نام کوپلین اگنت استفاده می‌شود. اگر به کاغذهای سلولزی نگاه شود در سطح آن خلل و فرج دیده می‌شود که به علت وجود الیاف کوتاه و بلند و ترکیب آن‌هاست در کاغذ سنگی پس از ترکیب مواد اولیه، موادی به‌عنوان سازگار کننده، برای هموژنیزه کردن ترکیب به آن اضافه می‌شود. این ماده ساختار مولکولی ترکیب را یکنواخت و همگن می‌کند به همین دلیل است که خلل و فرجی در بافت کاغذ دیده نمی‌شود. بیشترین سنگی که روی کره زمین موجود است سنگ‌پایه آهکی است که می‌توان کربنات کلسیم را از آن استخراج کرد. اطراف ایران مملو از سنگ‌هایی است که پایه آهکی دارند، به همین دلیل است که در کشور ما کارخانه‌های سیمان زیادی در حال فعالیت هستند و این‌یکی از مزیت‌های اصلی برای احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ هست به همین دلیل ایران می‌تواند به‌عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده کاغذ از سنگ باشد.

مقاومت در مقابل پارگی و پوسیدگی، دوام و عمر طولانی (Durability)

این ویژگی ضمن کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده در درازمدت موجب کاهش ضایعات کاغذ و صرفه‌جوئی در کل کشور خواهد شد انواع جلدها، پوشه‌های اداری نقشه‌های راهنما و جغرافیائی، چاپ‌های نفیس، اسناد مهم و تاریخی که برای مدت طولانی و به‌صورت مداوم دست‌به‌دست شده و بکار گرفته می‌شوند از مزیت این نوع کاغذ بهره زیادی خواهند برد

ضد آب بودن (Waterproof)

کاغذ سنگی صد در صد ضد آب هست. در نقاط مرطوب و محل‌هایی که با آب و رطوبت سروکار دارند کاربرد دارد. در محصولاتی که مستقیم و غیرمستقیم با آب و رطوبت سروکار دارند مانند بطری‌های مختلف و بسته‌بندی‌های مواد پروتئینی و غیره استفاده از این محصول به‌صورت معمولی و یا پشت چسب‌دار آن جایگاه ویژه‌ای دارد به این ویژگی قابل شستشو بودن آن را نیز باید اضافه کرد.

مقاومت در برابر مواد شیمیائی

اسیدها، روغن‌ها و سایر مواد شیمیائی در مجاورت کاغذهای طبیعی اثر مخرب روی آن‌ها دارند درحالی‌که این محصولات در مقابل مواد شیمیایی مقاوم هستند.

موارد استفاده در صنعت

کاغذ از کربنات کلسیم (کاغذ سنگی) در تولید کلیه محصولات چاپی و تحریری در صنایع بسته‌بندی و… که ماندگاری آن‌ها حائز اهمیت هست جایگزین مناسبی برای کاغذ و مقوای معمولی هست. این محصول از گراماژ ۶۵ تا ۵۰۰ برای انواع پوستر، ساک‌های دستی، کاغذدیواری، پاکت سیمان و … استفاده می‌شود.

یکی از کاربردهای بسیار مهمی که این کاغذ در کشور ما می‌تواند داشته باشد درزمینه‌ی بسته‌بندی سیمان است. برای تولید کیسه‌های بسته‌بندی سیمان از پنج لایه کاغذ که روی آن را با یک‌لایه پلی‌اتیلن پوشش. داده‌اند استفاده می‌شود. لایه پلی‌اتیلن برای جلوگیری از نفوذ سیمان به بیرون به‌کاربرده می‌شود ولی در ساخت کاغذ سنگی چون از پلی‌اتیلن استفاده می‌شود نیازی به پوشش‌دهی ندارد. مصرف دیگر این کاغذ در تولید ظروف یک‌بارمصرف است، این مواد چون دوستدار محیط‌زیست است، زود به طبیعت برمی‌گردد و آسیبی نمی‌رساند.

بررسی بازار و رقبا

حدود ۵ سال پیش برای اولین بار کاغذ سنگی در کانادا تولید شد و حدود ۲ سال است که در چرخه اقتصادی جهان جای گرفته است. تفاوت کاغذهای معمولی و کاغذ سنگی در این است که به دلیل وجود الیاف کوتاه و بلند در کاغذ معمولی باعث مکش مرکب می‌شود و در چاپ چندرنگ، کیفیت مطلوبی نخواهیم داشت. برای داشتن چاپ باکیفیت‌تر از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود و کاغذ سنگی کیفیت کاغذ گلاسه را باقیمت پایین‌تر به ما می‌دهد. چاپ‌پذیری کاغذ سنگی بسیار بهتر از کاغذ معمولی است. کاغذ معمولی به دلیل خلل و فرجی که دارد مرکب را جذب می‌کند درحالی‌که کاغذ سنگی مرکب را جذب نمی‌کند و مرکب در سطح کاغذ باقی می‌ماند و حدود ۲۰ درصد کاغذ معمولی مرکب مصرف می‌کند.

در سال ۱۳۹۳، طبق آمار انجمن صنایع چوب ایران، ۹۷۹٫۱۴۰ تن انواع کاغذ، وارد کشور شده است درحالی‌که تولید کاغذ در کشور ۱۲۰۰۰ تن است که این ۱۲۰۰۰ تن را شرکت‌های چوکا و پارس تولید می‌کنند. خط تولید کاغذ سنگی قابلیت تولید ۵۰۰۰ تن در سال را دارد پس برای تأمین نیاز داخلی نیاز به نصب چندین ماشین داریم. اگر سیستم تولید کاغذ از سنگ در کشور نصب و راه‌اندازی شود میزان قابل‌توجهی از واردات کاغذ و خروج ارز از کشور کاسته می‌شود. همچنین منابع جنگلی ما نیز تخریب نمی‌شود. برای تولید هر یک تن کاغذ، ۴ تن درخت مورداستفاده قرار می‌گیرد. این در صورتی است که کشور ایران منابع درختی و آبی کمی دارد پس بهتر است که از کاغذ سنگی استفاده شود.

برآورد سرمایه‌گذاری اجرای طرح

جهت احداث یک واحد تولیدی کاغذ از سنگ با ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال جمع کل هزینه سرمایه‌گذاری جهت تولید کاغذ از کربنات کلسیم شامل سرمایه در گردش و سرمایه ثابت حدود ۱۴۰ میلیارد ریال هست.

مزایای اجرای طرح

ازجمله مزیت‌هایی که در این طرح وجود دارد می‌توان به حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها اشاره کرد. همچنین برای راه‌اندازی و تولید کاغذ از جنس سنگ سرمایه‌گذاری پایین‌تر (در مقایسه با کاغذهای سلولزی) موردنیاز بوده و آب و برق کمتری استفاده می‌شود. قیمت تولید محصولات یکی از مواردی است که برای تولیدکنندگان بسیار بااهمیت هست. در محصول موردنظر قیمت تمام‌شده نسبت به کاغذهای سلولزی بسیار کمتر بوده (تقریباً نصف) و بیانگر این است که صنعت ساخت کاغذ از سنگ ازجمله فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی محسوب می‌شود.

 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

حقوق این وبگاه محفوظ  است و استفاده از نوشته های آن با نگاشتن نام این وبگاه منعی ندارد