دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۱

خبرهای متنی

ایران

عکسهای خبری

Developed by JoomVision.com

سوسن های چلچراغ در تیلا کنار عباس آباد

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

پرندگان مهاجر در تالاب گمیشان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

آخرین بازمانده درنا در ایران

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

رودخانه ایی به شفافیت کریستال

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

عکس های دیدنی از قوهای فریدونکنار

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

سوسک طلائی

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

درخت رنگین کمان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کهنسال ترین گیاهان زمین

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کشنده ترین مار جهان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین
اثرات پلاستیک بر بدن ما | چاپ |
جهانی - زباله
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۶

اثرات پلاستیک بر بدن ما

پلاستیک بیسفنول فتلات

BPA مخفف «بیسفنول ای» است. BPA یک ترکیب شیمیایی صنعتی است که از دهه ۱۹۶۰، از آن برای ساخت برخی مواد پلاستیکی و رزینی استفاده می‌شود.

BPA در پلاستیک‌های پُلی‌کربنات و رزین‌های اِپوکسی یافت می‌شود. پلاستیک‌های پلی‌کربنات اغلب در ساخت ظروف ذخیره غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود، از جمله بطری‌های آب. ممکن است برای ساخت دیگر کالاهای مصرفی نیز از BPA استفاده شود.

BPA یک شتاب دهنده استروژنِ به شدت سمی است که در تمامی محصولات پلاستیکی که به صورت تجاری تولید می‌شوند، وجود دارد. این ماده شیمیایی وقتی وارد بدن می‌شود، از استروژن طبیعی تقلید می‌کند. سطح طبیعی استروژن را بر هم می زند و باعث تعجیل در روند بلوغ بدن می‌شود. تقریباً تمامی کودکان از طرق مختلف در معرض این ماده شیمیایی قرار می‌گیرند، از جمله از طریق اسباب بازی‌های پلاستیکی، پستانک، بطری‌ها، شیشه پستانک. ثابت شده است که تأثیر این ماده بر توزیع طبیعی این هورمون در بدن شدیداً زیان آور است.

GlobalData تخمین می زند که تولیدکنندگان در حدود ۴٫۷ میلیون تن از BPA تولید می‌کنند تا در سراسر جهان در صنعت پلاستیک استفاده شود.

هر چند که اداره مواد غذایی و دارویی (FDA) استفاده از آن را در برخی محصولات کودکان ممنوع کرده است، اما این ماده در سراسر جهان در بسته بندی مواد غذایی فراوری شده استفاده می‌شود. در واقع، FDA ادعا می‌کند که شواهد قانع کننده کافی وجود ندارد که از ممنوعیت استفاده از BPA در محصولات غذایی، بسته بندی پلاستیکی و محصولات بهداشتی شخصی پشتیبانی کند. FDA همچنین ادعا می‌کند که شواهد علمی کافی برای توجیه ممنوعیت استفاده از BPA وجود ندارد. این در صورتی‌است که بسیاری از پژوهش‌های مستقل، اثرات مخرب این ماده ماده را بر نوزادان، زنان و حتی مردان اثبات کرده‌اند و تمامی پلاستیک از انواع بی‌خطر تا پرخطر، حاوی مواد بسیار خطرناکی همانند بیس‌فنول ‌Bisphenol A یا BPA و فتالات ها هستند که اثرات فاجعه‌باری بر سقط‌جنین و ناباروری دارند.

محققانی که در نشست مشترک International Federation of Fertility Societies and the American Society for Reproductive Medicine شرکت کرده‌اند، به تاثیرات خاص بیسفنال ای و فتالات ها بر روی تولید مثل انسان پی برده‌اند.

این مواد شیمیایی در کارخانجات تولید پلاستیک و محصولات دیگر به کار می‌روند و در محیط و بافتهای بدن انسان انباشته شده و در کارکرد غدد درون ریز اختلال ایجاد می‌کنند. با وجود اینکه تأثیر منفی بیسفنال ای و فتالات ها بر موفقیت لقاح مصنوعی زوجهای خواهان باروری، هر روز بیش از پیش آشکار می‌شود اما از چگونگی تأثیر این مواد بر زوجهای ناباروری که در تلاش برای فرزند دار شدن هستند و چگونگی تأثیر این مواد بر حفظ جنین در دوران بارداری اطلاعات زیادی در دست نیست.

محققان National Institute of Child Health and Human Development, Texas A&M Rural School of Public Health و New York State Department of Public Health طی یکی از تحقیقات در بررسی میزان بیسفنال ای و فتالات ها در ۵۰۱ زوج که در تلاش برای فرزندآوری بودند، دریافتند که فتالات ها در بدن مردان انباشته شده‌اند اما در زنان چنین اتفاقی رخ نداده است. محققان عقیده دارند انباشتگی این ماده در بدن مردان ممکن است با کاهش تقریبی ۲۰ درصدی باروری در این زوج‌ها بی ارتباط نباشد.

محققان کالج پزشکی دانشگاه ملی سئول کشف کرده اند که بیسفونل آ BPA به طور موقت می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود و به اختلالاتی که افزایش خطرات سلامتی را در پی دارد، دامن بزند. بیسفنول ماده‌ی اصلیِ موجود در تمامی پلاستیک‌ها است.

این مطالعه با همکاری انجمن قلب امریکا بر روی شصت شرکت کننده‌ی مسن که به آن‌ها شیر سویا در قوطی یا بطری شیشه‌ای داده می‌شد، صورت گرفت.

Yun-Chul Hong (یون-چول هنگ) نویسنده ارشد این تحقیق و استاد دانشگاه ملی سئول بیان می کند: پس از مصرف نوشیدنی‌های درون قوطی تجمع بیسفونل آ در ادرار به بیش از ۱۶۰۰ درصد در مقایسه با مصرف نوشیدنی‌های درون بطری شیشه‌ای، رسیده است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۳، جامعه‌ی امریکایی در زمینه‌ی طب تناسلی (ASRM) دریافت که بیسفونل آ افزایش خطر سقط جنین در بانوان را به همراه دارد و بیسفونل آ بر روی زنان و مردان تاثیرات مخربی دارد.

مشخص شده است که در صورت قرار گرفتن یکجا در معرض بیسفونل آ، بارور کردن مردان تا بیست درصد کاهش میابد که می‌تواند چرایی کاهش اخیر نرخ تولد در امریکا را توصیف نماید.

در دختران بالغ بیسفونل آ با چاقی رابطه ی مستقیم دارد.

در مقایسه با دخترانی که سطح بیسفونل آ در آن‌ها پایین‌تر از حد نرمال است، دخترانی که میزان اندک دو میکروگرم در لیتر از بیسفونل آ در بدن آن‌هاست، خطر ابتلا به چاقی به مراتب بیشتر است.

هنوز تحقیقات بسیاری درباره‌ی بیسفونل آ نشان می‌دهند که این ماده‌ی شیمیایی بر روی کودکان و جنین تأثیر منفی دارند.

این تحقیق چکیده ای از شصت تحقیق بر روی انسان و حیوان است که در آن‌ها نشان داده شده است که بیسفونل آ عوارض زیر را موجب می‌شود:

  • سرطان سینه
  • سرطان پروستات
  • نازایی
  • بلوغ زودرس
  • اختلالات عصبی شناختی
  • ضعف سیستم ایمنی

Sharima Rasanayagam (شاریما راسانایاگام) مدیر علمی در BCF و یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: این گزارش چکیده ای از شصت تحقیق بر روی انسان و حیوان در مورد قرار گرفتن در معرض بیسفونل آ پیش از تولد بوده است که بیشتر آن‌ها افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان پرستات، تغیرات متابولیک، کاهش باروری، بلوغ زودرس، مشکلات عصب شناختی و تغییرات سیستم ایمنی را در پی دارند. در این تحقیق همچنین بررسی شده است که چرا جنین روبه رشد به تأثیر بیسفونل آ حساس است (خصوصاً در یازده هفته‌ی اول بارداری، زمانی که بیشتر زنان از بارداری خود بی اطلاع هستند.)

BPA که مدت‌های مدیدی است که به عنوان یک ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز شناخته می‌شود، در مطالعات بشماری با دامنه وسیعی از مشکلات سلامتی مرتبط دانسته شده است و اثرات وخیم آن شامل اخلال در سیستم‌های رشدی، متابولیک، تولید مثلی، عصبی و قلبی-عروقی و دیگر سیستم‌ها می‌شود. تماس کودکان با این ماده نگرانی‌های زیادی را برانگیخته است، زیرا تماس با مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون‌ریز در کودکی، می‌تواند زمینه را برای بسیاری از اختلالات سلامتی در بزرگسالی فراهم آورد، از جمله دیابت، چاقی و برخی سرطان‌ها.

نگرانی در مورد این اثرات، باعث شده است تا ده ایالت آمریکا و چندین دولت محلی، استفاده از BPA را در ظروف غذا و نوشیدنی کودکان ممنوع کنند و به همین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان عمده بطری‌های کودکان و شیشه پستانک نوزادان، در محصولاتشان از مواد دیگری به جای BPA استفاده می‌کنند. کانادا، BPA را به فهرست مواد سمی افزوده است و ژاپن از سال‌های دهه ۱۹۹۰، استفاده از BPA را در پوشش قوطی و رول‌های کاغذ عابربانک ممنوع کرده است و چین و مالزی نیز اکنون استفاده از BPA را در بطری‌های نوزادان منع کرده‌اند، اما دولت فدرال ایالات متحده هیچ منعی برای استفاده از BPA در چنین محصولاتی قائل نشده است. با این حال، سیاست‌های سازمان محافظت از محیط زیست (EPA) و سازمان مواد غذایی و دارویی (FDA)، گام‌های ناچیزی در این جهت برداشته است.

مطالعه ای با عنوان «پیشرفت مختل شده: خطرات آلودگی با BPA پیش از تولد» که به همت صندوق سرطان پستان (BCF) منتشر شد، تأیید کرد که بیسفنول ای (BPA)، باید از تمامی قوطی‌ها و بسته بندی‌ها حذف شود، زیرا مشخص شده که خطراتی برای نوزادان و جنین در رحم دارد.

مطابق نتایج این مطالعه، مادرانی که BPA مصرف می‌کنند، جنین خود را در معرض آلودگی به این ماده شیمیایی قرار می‌دهند. این نکته برای رشد جنین در یازده هفته آغازین زندگی بسیار حائز اهمیت است، زیرا «همه چیز در حال رشد و ایجاد است».

در ماه ژوئن، مطالعه ای منتشر شد که نشان می‌داد BPA می‌تواند باعث چاقی در دختران تازه بالغ شود.

محققان، با گرفتن نمونه ادرار از ۱۳۲۶ دختر و پسر بین سنین ۹ تا ۱۲ سال، کشف کردند که سطح BPA در دخترانِ دارای اضافه وزن بیشتر است. این یافته‌ها در مورد پسران صحت نداشت.

این نکته بسیار تکان دهنده است که حتی وقتی مقدار ناچیز ۲ میکروگرم در لیتر از BPA در سیستم بدن دختران نوجوان یافت می‌شد، احتمال ابتلای آنان به چاقی دو برابر بیشتر از دخترانی می‌شد که میزان BPA در بدن آن‌ها کمتر از «نرمال» بود.

محققان نتیجه گرفته‌اند که از آنجاییکه BPA بر روی سیستم غدد درون‌ریز تأثیر می‌گذارد، قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی یکی از عوامل مستقیم مشکلات چاقی در جهان است، زیرا BPA «در کار غدد درون‌ریز ایجاد اختلال می‌کند و شبیه به هورمون استروژن عمل می‌کند که بر روی عملکرد متابولیک آن تأثیر می‌گذارد.»

 

نظرات 

 
0 #1 علاقه مند به طب سنتي و بهداشت غذاييندا ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۰۸:۱۵
من تمام سعي خود را كرده ام در محيط خانواده و آشنايان اطلاع رساني و رعايت كنم. ولي به دليل محدوديت اطلاعات و تهيه سخت غذاهاي ارگانيك كمي سخت است رعايت تمامي موارد.
ما حامي كساني هستيم كه به سلامت مردم اهميت مي‌دهند و در اين راه از هيچ كوششي دريغ نخواهيم كرد.
نقل قول
 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

حقوق این وبگاه محفوظ  است و استفاده از نوشته های آن با نگاشتن نام این وبگاه منعی ندارد