سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۰۳

خبرهای متنی

ایران

عکسهای خبری

Developed by JoomVision.com

سوسن های چلچراغ در تیلا کنار عباس آباد

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

پرندگان مهاجر در تالاب گمیشان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

آخرین بازمانده درنا در ایران

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

رودخانه ایی به شفافیت کریستال

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

عکس های دیدنی از قوهای فریدونکنار

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

سوسک طلائی

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

درخت رنگین کمان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کهنسال ترین گیاهان زمین

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین

کشنده ترین مار جهان

زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین زمینی ؛ وبگاه تازه‌های دانش زیست بوم زمین
ساعت زمین | چاپ |
جهانی - خاک
چهارشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۵

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازمان‌دهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (به انگلیسی: World Wide Fund for Nature)‌ است و در آخرین شنبه ماه مارس هرسال برگزار می‌شود و امسال در ایران روز ۸ فروردین برگزار می‌شود.

 

ساعت زمین

 

خانواده‌ها و کسب‌وکار با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می‌کنند و آرمان نخست این اقدام این است که آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود. این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به ۲٫۲ میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ‌های غیرضروری خود را خاموش کردند. به‌دنبال این حرکت شهرهای دیگر دنیا نیز به این رویداد پیوستند و در روز ۲۳ مارس سال ۲۰۰۸ از ساعت ۸:۰۰ شب تا ۹:۳۰ این رویداد را به ثبت رسانیدند.

پیشینه

با توجه به یافته‌های علمی سازمان wwf استرالیا با آژانس تبلیغاتی لئو برنت در سیدنی به بحث و ایده پردازی در مورد تغییرات آب و هوایی اقدام نمودند. این ایده در سال ۲۰۰۶ بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر شد که به‌عنوان یک تلنگر بزرگ از آن قلمداد شد. Wwf استرالیا به همراه شهردار سیدنی و یک کمپانی بزرگ چندرسانه‌ای توافق کردند که از این رویداد حمایت کنند و در سال ۲۰۰۷ ساعت زمین در ۳۱ مارس ساعت ۷:۳۰ در سیدنی استرالیا برگزار گردد.

چهره‌های سرشناس

ساعت زمین توسط چهره‌های سرشناسی همچون Nelson Mandela, بازیکن افسانه‌ای کریکت Sachin Tendulkar, رئیس سازمان ملل Ban Ki-moon, مدیر اجرایی صلح سبز بین‌المللی Kumi Naidoo, معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا Al Gore, رئیس‌جمهور فیجی Ratu Epeli Nailatikau, André Kuipers از ایستگاه فضانوردی، Isabel Lucas, ستاره مشهور تلویزیون Bill و Giuliana Rancic, مجری تلویزیونی کلمبیایی Claudia Bahamón, Yoko Ono, Stephen Fry, Cate Blanchett و Coldplay حمایت می‌شود.

سازمان‌های حامی ساعت زمین

ساعت زمین توسط سازمان‌های CBRE, the National Hockey League, FIFA, UEFA, Manchester United, Hilton Hotels, Girl Scouts of the USA, World Organisation of the Scouts Movement, UNESCO, UN Environment Programme, the International Trade Union Confederation, HSBC, World Association of the Girl Guides and Girl Scouts, Philips, Ikea, The Body Shop و برخی سازمان‌های دیگر حمایت می‌شود

نتایج کاهش در مصرف برق

با توجه به آمار و ارقام ارائه‌شده توسط سازمان انرژی استرالیا در سال ۲۰۰۷ مصرف برق به مقدار ۱۰٫۲% کاهش پیدا کرد.

ساعت زمین در سال ۲۰۰۸

در اولین سالگرد ساعت زمین در سال ۲۰۰۸ با شرکت ۳۵ کشور و ۴۰۰ شهر در تمامی ۷ قاره در ۲۸ مارس از ساعت ۸ بعدازظهر تا ۹ برگزار شد. بسیاری از نمادهای شهری همچون خانه اوپرا در سیدنی استرالیا، ساختمان امپایر استیت شهر نیویورک، برج سیرز آمریکا، بنای یادبود جاکارتا اندونزی، پل گلدن گیت آمریکا، جدول کوه کیپ‌تاون آفریقای جنوبی، کولوسئوم رم ایتالیا، قلعه سلطنتی استکهلم سوئد، برج CN تورنتو کانادا، بازار SM آسیا، سووا فیجی، کلیسای جامع NIdaros تروندهایم نروژ، برج‌های پتروناس کوالالامپور مالزی، برج KL کوالالامپور مالزی، معبد وات آرون بانکوک تایلند، تالار شهر لندن و ساختمان کبد سلطنتی لیورپول انگلیس چراغ‌های خود را به مدت یک ساعت خاموش کردند. وب‌سایت رسمی ساعت زمین نزدیک به ۶٫۷ میلیون بازدیدکننده داشت. بر اساس نظرسنجی بین‌المللی راگبی ۳۶ میلیون نفر در این رویداد شرکت کردند که نتایج به افزایش ۴ درصدی آگاهی مردم از مسائل محیط زیستی از قبیل آب‌وهوا را نشان می‌دهد. نتایج اندازه‌گیری شده توسط WWF تایلند کاهش ۷٬۳۳۴ مگاوات کاهش برق را که معادل ۴۱٫۶ تن دی‌اکسید کربن نشان می‌دهد. جستجوگر گوگل پس‌زمینه سایت خود را در کشورهای ایالات‌متحده، کلمبیا، کانادا، دانمارک، ایرلند و بریتانیا به سیاه‌وسفید تغییر داد و شعاری را نمایان کرد که حالا نوبت چراغ شماست!

ساعت زمین در سال ۲۰۰۹

در ۲۸ مارس ۲۰۰۹ ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰ بوقت محلی با شرکت ۸۸ کشور و ۴۱۵۹ شهر در سراسر جهان برگزار شد که نزدیک به ۱۰ برابر سال ۲۰۰۸ بود.

شرکت‌های تلویزیونی و ایستگاه‌های رادیویی

علاوه بر حضور دوباره شهرهای قبلی در سال ۲۰۰۸ و بسیاری از برج‌ها و نمادهای شهری در سراسر جهان شرکت‌های تلویزیونی و ایستگاه‌های رادیویی اقدام به تعلیق فعالیت خود نمودند.

کانال National Geographic به مدت یک ساعت به حالت تعلیق درآمد و چگونگی کاهش مصرف انرژی در ساعت زمین را نشان داد.

نشنال جئوگرافیک کانال آسیا

شبکه کارتون و سحر و جادو 105.4 FM

8TV مالزی

DhiTV و ویلا TV

کانال ۵ در مکزیک

شبکه ABS-CBN فیلیپین چراغ‌های استودیوی خود را خاموش کردند

اینترنت ایستگاه‌های رادیویی Zone105 و XFM ناگا

خاموشی چراغ در اتاق‌های خبری و مجموعه Radiotelevisión Española (RTVE).

ساعت زمین در سال ۲۰۱۰

همانند سال ۲۰۰۹ در ۲۸ مارس ۲۰۱۰ نیز از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰ بوقت محلی با شرکت ۱۲۶ کشور سراسر جهان برگزار شد. در ویتنام، مصرف برق ۵۰۰،۰۰۰ کیلووات ساعت در طول یک ساعت کاهش پیدا کرد که سه برابر بیشتر از اولین بار برگزاری ساعت زمین در این کشور در سال ۲۰۰۹ بود. در ایالات‌متحده آمریکا آمارها از خاموشی ۹۰،۰۰۰،۰۰۰ چراغ در ساعت زمین خبر می‌داد. ازجمله نقاط خاموش شده کوه Rushmore، نوار لاس‌وگاس، ساختمان امپایر استیت و آبشار نیاگارا بود. در فیلیپین، ۱۰۶۷ شهر و شهرستان و بیش از پانزده میلیون فیلیپینی در این رویداد شرکت کردند.

شرکت‌های تلویزیونی و ایستگاه‌های رادیویی

کانال نشنال جئوگرافیک آسیا و شبکه‌های کارتون

خاموشی چراغ‌های ساختمان شبکه GMA فیلیپین و توقف رادیو و تلویزیون ABS-CBN

کانال FBNC ویتنام

اجرای برنامه با شمع در TVOntario

کانال نشنال جئوگرافیک آسیا و شبکه‌های کارتون خاموشی چراغ‌های ساختمان شبکه GMA فیلیپین و توقف رادیو و تلویزیون ABS-CBN کانال FBNC ویتنام اجرای برنامه با شمع در TVOntario

ساعت زمین در سال ۲۰۱۱

در ۳۱ مارس سال ۲۰۱۲ بیش از ۷۰۰۰ شهر و ۱۵۲ کشور و حضور بیش از ۱٫۸ میلیارد نفر از سراسر دنیا صورت پذیرفت. در سال ۲۰۱۱، همچنان نمادهای شهرهای مختلف دنیا همچون Forbidden City, برج ایفل، کاخ باکینگهام، پل گلدن گیت، کوه جدول، مجسمه آمرزنده مسیح و خانه اپرای سیدنی در این رویداد حضور داشتند. یوتیوب به مدت یک ساعت لوگوی خود را تغییر داد و در کنار هر ویدئو یک سوئیچ کار گذاشته بود که کاربران می‌توانستند رنگ پس‌زمینه را از سفید به سیاه تغییر بدهند که نزدیک به ۴٫۶ میلیون بازدید را در یک هفته در پی داشت و نزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر به این رویداد پیوستند. در فوریه سال ۲۰۱۲ ساعت زمین با شعار من می‌خواهم اگر تو بخواهی فعالیت خود را با ایجاد کمپین‌هایی در شبکه‌های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر و یوتیوب باهدف تعامل با جامعه جهانی گسترش دادند. جامعه جهانی در این حرکت تعهد و پایداری خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. مدیر اجرایی پروژه و مؤسس اندی ریدلی هر جنبشی با یک نماد آغاز می‌شود و نماد ساعت زمین از وصل کردن مردم به هم به وجود می‌آید. در مرحله اول مردم اقدام به تعویض چراغ‌های خود نمودند. تغییرات اساسی در ساعت زمین زمانی به وقوع پیوست که مقر اصلی این سازمان از سیدنی به سنگاپور انتقال پیدا کرد. در ۲۰ فوریه ۲۰۱۲ در باغ ION این رویداد توسط هیئت‌مدیره توسعه اقتصادی سنگاپور EDB حمایت شد.

ساعت زمین در سال ۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در جهان ساعت زمین در جنگل‌های اوگاندا نیز آغاز شد که اولین قدم برای مبارزه با ۶۰۰۰ هکتار تخریب جنگل ماهیانه در این کشور است. تیم wwf اقدام به شناسایی نزدیک به ۲۷۰۰ هکتار از زمین‌های تخریب‌شده در اوگاندا را نمود که مقامات دولتی تصمیم به احیا آن با کاشت ۵۰۰۰۰ درخت در سال را نمود. بانک چارترد اوگاندا تعهد نمود که بیش از ۲۵۰۰۰۰ درخت را احیا کند. رئیس‌جمهور سابق بوتسوانا آقای Festus Mogae وعده کاشت یک میلیون درخت بومی را در ۴ سال داد.

 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی

حقوق این وبگاه محفوظ  است و استفاده از نوشته های آن با نگاشتن نام این وبگاه منعی ندارد